خانه   »  گوناگون  »  فضای پسابرجام با کتاب، تفکر، فرهنگ و تعمق به مقصد نهایی می‌رسد.

فضای پسابرجام با کتاب، تفکر، فرهنگ و تعمق به مقصد نهایی می‌رسد.

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

گوناگون

ثبت یک دیدگاه

457 بازدید

فضای پسابرجام با کتاب، تفکر، فرهنگ و تعمق به مقصد نهایی می‌رسد.

گوشه ای از سخنان ریاست محترم جمهور، آقای روحانی در نمایشگاه کتاب

فضای پسابرجام با کتاب، تفکر، فرهنگ و تعمق به مقصد نهایی می‌رسد. بعد از برجام، اقتصاد و سیاست تنها هدف ما نیست بلکه فرهنگ در رأس امور است. توجه عمومی به اقتصاد فرهنگ ضروری است. کتاب و فرهنگ نماد قدرت نرم ما برای تعامل با ملت هاست. انس با کتاب قدرت ملی ما را در صحنه حهانی ارتقا خواهد داد.

همه دست‌اندرکاران دنیای کتاب که در این کار عظیم هستند بیش از آنکه پول بخواهند از ما آزادی و امنیت می‌خواهند تا ما امنیت و آزادی آنها را تضمین کنیم. دیروز هم مقام معظم رهبری فرمودند که به سینه کسی که انتقاد می‌کند مشت نکوبید. نقاد را دستگیر نمی‌کنند و به زندان نمی‌برند. نقادی یک نعمت است. البته بحث کسانی که دروغ می‌گویند، اتهام می‌زنند و قدرت ملی را تضعیف می‌کنند جداست. اما کسی که دلسوزانه نقادی می‌کند نباید کتاب، نوشتار و شعرش در پیچ و خم گرفتار شود.

به ناشران باید فضای رقابتی داد و رانت ها را از عرصه فرهنگ زدود. دولت نباید در هر جایی مداخله کند. دولت برنامه‌ریز و سیاست‌گذار است و البته نظارت هم می‌کند اما این نظارت می‌تواند از طرق مردم باشد. امروز زمانی است که ما باید به مولفین‌مان امینت و آزادی بدهیم و به ناشرانمان فضای رقابت آزاد و شفاف بدهیم تا بدون رانت همه به صحنه بیایند.

بعد از قرن‌ها ملت‌هایی در دنیا هستند که ایران را در سایه گلستان،‌ بوستان،‌ حافظ، ‌فردوسی، ابن‌ سینا، زکریای رازی، فارابی و دیگر بزرگان می‌شناسند. پس باید از این دید نگاه کنیم که کتاب و فرهنگ به عنوان قدرت نرم ما و وسیله ارتباط با دولت‌ها و ملت‌های دیگر است. بارها در هیأت دولت و به وزیر محترم ارشاد هم گفته‌ام که باید کارها را به صاحب‌نظران واگذار کنند. اینکه کتابی قابل انتشار هست یا نه را به انجمن نویسندگان و ناشران واگذار کنیم چون نهادهای مدنی کارشان را دقیق‌تر انجام می‌دهند اما می‌بینیم که یک کارمند که دانشجو هم است تصمیم می‌گیرد که کتابی چاپ بشود یا نشود. همانطور که کار این نمایشگاه را هرچه بیشتر به نهادهای مدنی و ناشران واگذار کنیم بهتر است.

مطالب مرتبط برچسب

گوشه ای از سخنان ریاست محترم جمهور، آقای روحانی در نمایشگاه کتاب فضای پسابرجام با کتاب، تفکر، فرهنگ و تعمق به مقصد نهایی می‌رسد. بعد از برجام، اقتصاد و سیاست تنها هدف ما نیست بلکه فرهنگ در رأس امور است. توجه عمومی به اقتصاد فرهنگ ضروری است. کتاب و فرهنگ نماد قدرت نرم ما برای تعامل با ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.Copyright © ArashHabibi
Top